Vaikka sitä ei minusta kenties nykyään uskoisi, olin itse asiassa ihan viime vuosiin asti poliittisesti erittäin passiivinen. Luin feminististä kirjallisuutta ja eläinoikeusasiaa, elin vegaanisesti ja opin vähin erin lisää maailmanjärjestyksen ja valtakunnanpolitiikan ongelmista, mutta toiminta antoi odottaa itseään feministinen rakentavan raivo voimistuessa pinnan alla. Mutta sitten tulivat eduskuntavaalit 2023.
Vaalivalvojaisissa seurasin Kokoomuksen ja Perussuomalaisten vaalivoiton rakentumista epäuskoisena. Sitten turhautuneena, sitten pelokkaana. Sitten jo itkin ystäväni kainalossa. Ja sitten sisuunnuin ja päätin, että puoluepolitiikka on seuraava askeleeni yhteiskunnallisen turhautumiseni kanavoinnissa – ja täytin Helsingin Vihreiden naisten liittymislomakkeen. Kliseinen tarina, mutta totta!
Syyskokoukseen osallistuin, koska opiskelijajärjestöhääränä kokoukset ovat kotoisa ympäristö ja uusi yhdistys herätti uteliaisuutta, ja ennen kuin huomasinkaan, vuoden 2024 hallituksessa oli tilaa ja loikkasin mukaan hommiin. HENNAn jäsenyyteni aikana olen myös aktivoitunut kansalaisyhteiskunnan ja ilmasto- sekä ihmisoikeusaktivismin saroilla ja tämän vuoksi välillä pohdiskellut, onko Vihreät oma paikkani, olenhan hyvin vasemmistolaisesti ajatteleva aktivisti. Helsingin Vihreissä naisissa on kuitenkin aina ollut myös minulle kotoisa, arvostava, erilaisia näkökulmia kohtaava ja merkityksellinen paikka purra patriarkaattia nilkkaan ja rakentaa yhdessä feminististä politiikkaa. Vihreän intersektionaalisen feminismin monien näkökulmien spektri toimii meillä mahtavasti!
******
Keskellä parasta ja kauneinta kesää ei ehkä huvita pohtia syksyä tai edes syyskokouksia. Siksi ihan nopeasti vain: jos juuri sinua kutkuttaisi tulla mukaan Helsingin Vihreiden naisten hallitukseen patriarkaatinkaatotalkoisiin, syyskokoukseen on enää muutama kuukausi. Moninaisessa joukossamme tarvitaan myös juuri sinua!
Nähdään tapahtumissa, ehkä myös syyskokouksessa?
Kesäaurinkoisin terveisin,
Toisen vuoden hallituslainen ja vuoden 2025 taloudenhoitaja Salmi Soljua
Pssst.. Etkö ole vielä jäsen? Liity joukkoomme täällä.